Vzduchotěsnost budovy
Vzduchotěsná (větru odolná) obálka se v dřívější výstavbě vytvářela omítkami, a však všechny detaily se nepodařilo utěsnit tak aby nevznikaly vzduchové cesty skrz plášť budovy. To vedlo k jakési "samoventilaci" a s ní byla spojená neřízená ztráta tepelné energie. Ve dnech kdy bylo větrno se samozřejmě více protopilo. Dnes je vzduchotěsnost především nutností u pasivních a nulových staveb.
Stavba se tak chová jako dobrá peřová bunda, neprofoukne a tím udrží teplo.
Má vzduchotěsnost smysl?
jednoznačně v našich podmínkách smysl má. Mhoho lidí vzduchotěsnost zaměňuje za zcela uzavřený systém podobný skleníku. Průchod vodních par však závisí na použitých materiálech. My prosazujeme difuzně otevřené systémy (převážná většina střešních plášťů) za použití co nejvíce přirozených materiálů.
- zabrání se tepleným ztrátám přes proudění vzduchu
- zajistí se omezení vnikání vzdušné vlhkosti do konstrukce
Papír jako parobrzda
jedním z hlavních ekologických a velice stabilních materiálů je parobrzda z papírové lepenky. Tato lepenka zajistí neprůvzdušnost a omezí vnikání vzdušné vlhkosti do konstrukce. Parobrzdu je možné lepit čistě
přírodním kaučukovým lepidlem. Další součásti jako jsou průchodky nebo lepící pásky jsou již na klasické bázi, vyráběné s šetrností ke zdraví a životnímu prostředí.