Konopná izolace v Loskutákovi

  1. Přeskočit na menu
  2. Přeskočit na volbu jazyků
  3. Přeskočit na vyhledávání

konopná izolace v pořadu Rady ptáka Loskutáka

Jak je konopná izolace odolná proti hlodavcům, hmyzu, molům a dalším škůdcům?


Tato izolace je velmi odolná proti všem škůdcům, nemusí se chemicky ošetřovat ani ve fázi růstu (vyrábí se z technického konopí), ani pro účely tepelné izolace. Konopná izolace je vyrobena ze zpracovaného čistého konopného vlákna, které neobsahuje bílkoviny a není náchylné ani ke tlení či plesnivění. Konopná vlákna mají tu přednost, že nejsou pro hlodavce stravitelná a díky obsaženým speciálním kyselinám škůdce odpuzují.


Jakou má konopná izolace požární odolnost?

Konopná izolace
spadá do třídy hořlavosti B2 (evropská třída hořlavosti E ). Je impregnovaná v roztoku přírodní sody (3–5 %), která působí jako protipožární ochrana a díky sodě má konopná izolace samozhášivé vlastnosti. Impregnace sodou působí také jako ochrana proti plísním a hnilobě.


Jaké má konopná izolace benefity?

Hlavní předností konopné izolace je, že je to přírodní tepelná izolace vyrobená z obnovitelných zdrojů, má vynikající tepelně-izolační vlastnosti, které jsou naprosto srovnatelné s běžně používanými izolačními materiály.

Důležitou vlastností konopné izolace je, že má vysokou měrnou teplotní kapacitu (umí naakumulovat teplo a zadržet ho na delší dobu než klasické izolace). Díky tomu optimálně vyrovnává extrémní teploty v zimě i v létě (fázový posun u konopné izolace při izolaci sřechy 24 cm izolace je o 2,6 hod. delší než u běžných izolací).

Je to difúzní materiál, který dýchá, má klimatizační efekt a vytváří příjemné a zdravé klima pro bydlení; je vhodné i pro alergiky. Výborně „spolupracuje" se dřevem a hlínou a hodí se ideálně do dřevostaveb, srubů a roubenek. Stejně tak dobře se ale hodí i jako izolace i zděných domů, ve staré i nové zástavbě.

Další předností je, že je CO2 pozitivní – nezatěžuje, a dokonce odbourává CO2 v atmosféře. Při montáži nekouše a neškrábe, nedráždí dýchací cesty. Je vhodné i pro alergiky. Je certifikováno jako zdravotně nezávadný produkt. Práce s konopnou izolací je příjemná, každý si může zaizolovat bez obav vlastními silami a holýma rukama.

V jakých formátech se konopná izolace vyrábí ?

V deskách nebo v rolích ve standardních formátech nebo lze vyrobit požadovaný formát na míru. Tím ušetříte čas strávený řezáním izolace na stavbě a ideálně zaizolujete prostor bez mezer a bez tepelných mostů.


Jaká je životnost konopné izolace?

Je v zásadě stejná jako životnost domu. Konopná vlákna jsou velmi odolná vůči všem negativním vlivům a nemají tendenci degradovat


Jaká je tvarová stálost konopné izolace?

Tato izolace je tvarově stálá a v konstrukcích nesesedá, takže se časem nevytvářejí tepelné mosty. Těchto výborných vlastností je docíleno díky technologii výroby – navrstvení konopných vláken smíchaných s pojivem po slabých vrstvách na sebe + kvalitní tepelné zpracování, při kterém se pojivo nataví na konopná vlákna a zafixuje je. Jako pojivo je použito umělé vlákno nebo kukuřičný škrob

Dá se použít i jako fasádní izolace ?
Ano, můžete s ním zateplit fasádu, je to však výplňová tepelná izolace a její použití je vždy do roštu, na který upevníte fasádní záklop. Používá se k izolaci provětrávaných zavěšených fasád


Je potřeba u konopné izolace použít parotěsnou fólii?


V žádném případě se nepoužívají parotěsné fólie. Konopná izolace je difúzní materiál, který "dýchá" a pracuje se vzdušnou vlhkostí, kterou natahuje a zase uvolňuje. Proto se směrem do interiéru používá tzv. parobrzda, která zbržďuje a reguluje průnik vzdušné vlhkosti do izolace a zase ji pouští zpět do interiéru. Díky tomu má izolace klimatizační efekt. V konstrukci díky tomu nezůstává uzavřena žádná zbytková vlhkost, která by ji mohla poškodit.
Přeskočit na obsah