O nás

 
Jmenuji se Daniel Šimara a pomáhám lidem se stavbou ekologických a přírodních domů. Zabývám se využitím přírodních materiálů v obydlí a naturálním designem interiérů. Není to tak dávno co jsem pracoval v branži, která byla velmi vzdálené tomu co dělám dnes.
 

Jak se z IT nadšence stal “zelenáč”

Moje podnikatelské začátky byly v dobách rozkvětu internetového obchodování, kdy jsme se s kamarádem pustili do podnikání v oblasti tvorby internetových obchodů. V těch dobách to bylo pole neorané a užili jsme si raketový start firmy i našich podnikatelských zkušeností. Pracovali jsme tvrdě a časem se naše firma stala jedním z předních českých dodavatelů těchto systémů. Pracoval jsem na zakázkách pro velké obchodní společnosti a pomáhal jejich úspěchu na tomto neprobádaném poli. Bylo úžasné vidět jak fungují nové metody prodeje v akci a jak se někdy z malých podnikatelů stávaly prosperující firmy a to mě naplňovalo.

Vždy jsem měl potřebu odvést maximum pro daný projekt a ještě tomu dát i něco navíc. Po několika letech jsem byl prakticky neustále ponořen v práci a už mi nezbýval čas na rodinu ani na praktikování bojových umění, které byly pro mě od mládí velkým naplněním. Dával jsem práci veškerou energii a najednou jsem byl z tohoto kolotoče neskutečně unavený.

Právě se nám narodil syn a nějak jsem si neuměl představit, že to budu takto  zvládat dál. K tomu všemu mě to stále víc táhlo do přírody, pryč od všech těch computerů, systémů, porad, tabulek, které mi už beztak nic neříkaly.

Když už jsem se ráno sotva "vyhrabal" z postele a zákazníci si všímali mé malátnosti, tak jsem usoudil, že je něco špatně a je nutné udělat radikální změnu. Kdo si takovým vyhasnutím prošel asi ví, že tělo i mysl dostane zabrat a pomalu se dostává do původního stavu a o elánu zde raději nemluvím. Dokončil jsem rozpracované projekty a vydal jsem se na novou cestu.

Cesta je cíl, ale i cíl je důležitý

Vůbec jsem nevěděl co budu dělat dál, měl jsem určité směry, kterými bych chtěl jít, ale ještě tu nebyla konkrétní vášeň. Chtěl jsem dělat něco co má opravdový smysl a užitek, nejen pro mě samostného, ale i pro společnost.

Asi to hodně ovlivnilo narození našeho syna, kdy se hodnoty rázem přeskupily. Přemýšlel jsem o stavu společnosti a způsobech změny. Věděl jsem, že tím co děláme směřujeme pouze do propasti, ze které se budou naše děti ještě dlouho škrábat ven. Věděl jsem také, že je nutné vystoupit ze zaběhnutého kolotoče a to i za cenu ztráty zázemí a finanční stability.

Najít správný směr

Někdo tuto otázku nemusí řešit a přirozeně ví co je správné a taky to dělá.
V první chvíli jsem se musel nadechnout a nechat odpočinout stresované mysli, celé dny jsem trávil v lese a pracoval na chatě z přírodních materiálů.
 
stavba slamene chaty 
 
Nebyl pro mě důležitý ani tak výsledek, ale spíše proces ve kterém jsem mohl klidně relaxovat a tvořit rukama.
Uchvátila mě jednoduchost a přirozenost stavění z přírodního materiálu, všechny materiály jsem získal z lokálních zdrojů, kameny na základy, dřevo na krov, jíl na hliněnou omítku, pouze slámu jsem musel dovést z cca 30 km vzdálenosti.
Použil jsem taky recyklované materiály z původní stavby, jako pálené tašky a část dřevěných trámů.
Od tohoto okamžiku nebylo ani tak složité si představit používání přírodních materiálů v běžné výstavbě.
 

Rozvoj

Začal jsem tedy hledat spojení mezi mými zkušenostmi z předešlých let a tím co může pomoci přírodě a lidem k lepšímu životu. Studoval jsem všechny dostupné zdroje a mnoho zkoušel i v praxi. V první fázi mě oslovila myšlenka na dostupné a přitom zdravé stavění, které bude čerpat z historie našich předků, ale z této vize je použitelná jen část. Člověk dnešní doby je přeci jen dál ve svých znalostech i nárocích na kvalitu života. To mě vedlo k hledání řešení, která pokrývají různé oblasti při výstavbě domů i jejich následného vybavení v duchu přírodního designu.
 
natural furniture 

Nyní nabízím řešení, která mají potenciál brzdit bezduché plýtvání zdroji, které si přivlastnila hrstka vyvolených. Tato řešení jsou mnohdy označována jako alternativy. Věřím však, že právě stojíme na začátku jejich rozšíření.
 


 


|