Lis na nepálené cihly

  1. Přeskočit na menu
  2. Přeskočit na volbu jazyků
  3. Přeskočit na vyhledávání

Lis na nepálené cihly respektive hliněné zdivo je vhodné pro všechny, kteří chtějí pomoci při šetření životního prostředí (díky nízkým vstupům energie), chtějí žít ve zdravém prostředí a také ušetřit nemalé prostředky. 

Historie hliněného stavitelství je stará jako lidstvo samo, přirozenost a zdraví prospívající prostředí je dnes doloženo i vědecky. Bohužel v naších očích je hlína odsuzována převážně na základě zkušeností z nedávných povodní. Hliněné zdivo tak získalo známku nekvalitního a netrvanlivého materiálu. Málo se však ví o tom,  že v záplavové oblasti byl postaven i domek z lisovaných hliněných cihel s příměsí cementu, který byl také pod vodou a přečkal bez porušení. Tekoucí voda je tedy základní nepřítel hliněného zdiva, pokud je budova mimo záplavové oblasti a je ošetřena proti navlhání, není se čeho bát. 
 
Stavby tohoto charakteru jsou dnes stále vyráběny v Africe a Asii, v Evropě a Americe je na tento druh stavebního materiálu pohlíženo jako na něco přežitého a nefunkčního. Z tohoto důvodu zde nejsou běžně dostupné stroje na výrobu nepálených cihel. 
Ještě před 10 lety byl u nás vyráběn automatický lis na nepálené cihly, s výrobou skončili protože nebyl dostatečný odbyt, vyrobilo se pouze několik kusů.  

Zařízení lisu na výrobu nepálených cihel

 Absence výrobních prostředků mě zavedla k americké komunitě Open Source Ecology, kterou založil mladý inženýr Marcin Jakubowski, ale nyní je to rozsáhlá síť zemědělců, inženýrů a příznivců po celém světě. Jejich cesta se ubírá technologickým směrem na bázi Low-end, ale je to směsice soběstačného, ekologického a otevřeného přístupu životu. Velice mě zaujal jejich koncept návrhu užitečných strojů, které si sami postavili a všechny výrobní materiály sdílí na internetu.
 
Mezi hlavní stroje patří lis na nepálené cihly. Stroj je vyroben velmi jednoduše, splňuje požadavky na funkčnost a jeho pořizovací cena je přijatelnější než komerčně vyráběné stroje.
Tato filozofie zapadá do mého pohledu na soběstačné stavění a výrobu materiálu pro stavbu domu, nebo užitkové stavby.
 

Příprava stroje v modelu Open Source

V současné době připravuji stavbu tohoto stroje, který bude k dispozici pro zapůjčení. Pokud by měl někdo zájem se na projektu finančně podílet, nabízím možnost stroj využít zdarma. Všechny podklady budou k dispozici na intenetu, jak úpravy pro metrickou soustavu, tak seznam použitých komponent včetně dodavatele. Přeskočit na obsah